Årets forældre

Pokalen er givet til HGF Atletik/Motion i 1997 af et forældrepar, Peter Bach og Birthe Ejlersen.

PROPORTIONER: Pokalen tildeles hvert år ved sæsonafslutnings¬festen - første gang i 1997 - til ÅRETS "FORÆLDRE". Pokalen gives til en "forældre", der gør et stort arbejde til gavn for børn og unge i HGF Atletik/Motion. Pokalen kan ikke vindes til ejendom.

ÅrNavn Beskrivelse
2019 Lisbeth Enninful Gået ind i betyrelsen, tager med ud til mange stævner og hjælper, taget dommerkort i spring
2018 Søren Klitgaard Træner hos 9-13 år og tager med ud til stævner med dem
2017 John og Rajani Rudrasingam Hjælper ved egne stævner og John klarer tilmelding på egen hjemmeside
2016 Steen Dahl Pedersen Tager med ud til stævner - har taget dommerkort - er gået med ind i bestyrelsen
2015 Anders Hjørnholm Er fast træner hos de ældste og tager med ud til stævner
2014 Birgitte Krøyer Jensen Hjælper ved skrivning af stævnesedler til børnegruppen, stod for Timeløbet og er ved at opbygge KLUB FRIVILLIG
2013 Morten Bukhave Børnetræner og med ude ved alle børnestævner
2012 Finn Christensen Fået god gang i M/L-gruppe
2011 Ove Hansen Arrangerer ture, udvikler div. videoer om klubben og klublivet
2010 Lone Hessellund Stod for uddeling af Nordea-brochurer, stor del i tilrettelæggelsen af DGI´s LandsMesterskab i atletik
2010 Karin Engmark Stor del i tilrettelæggelsen og gennemførelsen af DGIs LandsMesterskab i atletik, tilmelder til div. stævner
2009 Ruth og Anders Hjørnholm Træner(e), kører ud til alle stævner, hjælper hjemme ved alle stævner
2008 Tommy Ørskov klarer el-tid, servering i Kongrescentret, skaffer sponsorkroner
2007 Jørgen og Birgitte Fogh Trofaste hjælpere ved forsk.
2006 Kim Pedersen og Lene Kjærsgård Næstformand og hjælpere ved stævner hjemme/ude
2005 Karin Engmark børnetræner og -leder ved stævner
2004 Tommy Ørskov og Karin Engmark T. som hjælper ved stævner og K. ligesådan samt børnetræner.
2003 Kim Pedersen hjælper ved stævner/løb, sponsorudvalg
2002 Janne Bjorkstrand træner og hjælper ved stævner og løb
2001 Birgit og Kristian Graversgård trofaste hjælpere ved alle stævner og løb
2000 Birgit og Kristian Graversgård trofaste hjælpere ved alle stævner og løb
1999 Kurt Jensen leder af el-tid ved alle stævner, klubbens tekniker
1998 Kirsten Ejlersen
1997 Connie Johannesen
pictures